Yurtdışında Dil Öğrenmek Amacıyla Gitmeyi Düşünüyorsanız

Yurtdışı Dil OkuluYurt dışına yabancı dil öğrenmek için gitmeyi düşünüyorsanız İngilizce reading, writing, listening ve konuşma becerilerinizin en kısa sürede artması için bu tavsiyeleri faydalı bulacaksınız.

Eğitiminiz süresince Türkçe’yi mümkün olduğunca az kullanın
Yurt dışında kaldığınız zamanın % 80’ninden daha uzun süre İngilizce kullanımı üzerine yoğunlaşırsanız konuşmadaki akıcılığınız daha çabuk gelişecektir. Unutmayın ki yurtdışında bulunma sebebiniz Türkiyelilerle arkadaşlık yapmak, vakit geçirmek değil. Kursdaki 1 saatlik Türkçe konuşma bile İngilizce eğitiminize olumsuz etki edecektir.

Hiçbir zaman Türkçe’den İngilizce’ye çevirmeyin
Çeviri yaptığınızda Türkçe’yi temel alırsınız, İngilizce’yi değil. Düşünce sisteminizi İngilizce olarak oluşturmaya çalışın.

İngilizce konuşurken yanlış yapmaktan korkmayın 
İngilizce iletişiminizin artması bir süreçtir. Yanlışlar da bu sürecin en normal bölümünü oluşturur. Ne kadar çok konuşursanız dildeki akıcılığınız o denli gelişecektir.

Ders haricinde de İngilizceye yoğunlaşın. 
Televizyon izleyin, radyo dinleyin, dergi ve gazeteleri okuyun. Sinemalara gidin, ve mümkün olan her fırsatta her ortamda diğer insanlarla sohbet edin. İngilizce pratik yapmanın en iyi yöntemlerinden birisi de mağazalarda çalışanlarla konuşmaktır. Çalışanların sizinle konuşmak için istekli olacaklarına emin olabilirsiniz. Alış veriş yapmak zorunda değilsiniz ama bunu çok belli etmeyin.

Yüksek sesle okuyun
Ne kadar fazla okuma yaparsanız İngilizce’nin ahengine o derece uyum sağlayacaksınız. Yüksek sesle okumak hem görme hem de duyma duyularına hitap edeceği için sessiz okumaya kıyasla daha verimlidir.

Aralıksız her gün en az on dakika İngilizce yaz yazın
Ne yazdığınız önemli değil. Yalnızca düşüncelerinizi İngilizce olarak kaydedin. Yazdıklarınızı düzeltmek için vakit kaybetmeyin. Neden İngilizce bir günlük tutmayasınız? Bu İngilizce yazmaya alışmanıza yardım edecektir. Sonraki günlerde önceki sayfalarla sonradan yazdıklarınızı kıyaslayarak gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz

Öğrenciğiniz en az 3 yeni kelimeyi not edin
Bu sözcükleri bulduğunuz her fırsatta konuşmalarınıza katın. Bir kelimeyi ne kadar çok kullanırsanız hafızanızda kalıcı hale gelmesi o derece kolay olacaktır. Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya değişik bir lisan öğrenmek için yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız yukarıdaki yazılanlarda geçen ‘ İngilizce ‘lerin yerine düşündüğünüz lisanın yazdığını varsayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *