Yurtdışı Egitimde Tercih Edilen Bölgeler

Yurtdışı EğitimGerek dil okulları, gerekse yüksek eğitim kurumları yabancı öğrencilere kayıt olanağı sunmaktadır. Yaşadıkları ülke dışında eğitim görmek isteyen gençler bu programları değerlendirirler. Ana dili İngilizce olmayan bir çok ülkede, buna ülkemiz de dahildir, İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Öğrencinin eğer İngilizce seviyesi iyi ise, öteki kabul şartlarını da sağlayabiliyorsa dünyanın bir çok ülkesindeki kurumlarda lisans, master ya da Phd eğitimi görebilir. 

Dil seviyesi yeterli değil ise, seviyesini yükseltmek için yurtdışında dil eğitimi alabileceği çok sayıda kurs bulunmaktadır. Dünyanın sayısız ülkesinde olan bu yurtdışı dil kursları çoğu saygın olan, büyük kurumlardır. Gençler öncelikle buraları seçer ve İngilizce seviyelerini ilerletirler. Zaten bu zaman içerisinde öğrenciler, yurtdışı eğitimin önemini aslında idrak etmiştir. Daha sonra akademik eğitimine devam edebilir. Gençlerin yurtdışı eğitim için seçtiği en popüler yerler ; İngiltere, Amerika, Malta, Yeni Zelanda ve Avustralya’dır. Ekonomik güçlerine, vize koşullarına göre genellikle seçim yapmak durumunda kalan gençler kısa dönemde genelde İngiltere ve Malta’yı tercih ederler. Uzun dönem kurslar için ise genelde Amerika, Kanada, Avustralya gibi yerleri seçmektedirler. Yeni Zelanda ve Avustralya’nın çalışma izinlerinin olması ve saatlik kazançlarının bir çok yere göre daha iyi olması ise öğrencileri hep etkilemiştir. 

Yurtdışı eğitim sonrasında ülkemiz dönen öğrencilerin diğer rakipleriyle kıyasladığımız zaman daha kolay işe girdiklerini, istedikleri pozisyonlarda çalışma fırsatını çok daha kolay bulduklarını zaten görebiliriz. Çok faydasını görecekleri yurtdışı dil eğitimi, gençlere sadece iş kariyerinde fayda sağlamaz bunun dışında kişilik gelişimine de pozitif olarak katkı sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *