Yurtdışında Eğitim Görmek İçin Maddi Yardım Bulmak Olası Mı?

Yurtdışı EğitimYurtdışı okuma bursları tarafımıza en çok sorulan ve üzerine bilgi talep edilen konuların başında gelir. Ancak maalesef oldukça az öğrenci yurtdışı eğitimlerinin hepsini ya da bir bölümünü yurtdışında eğitim burslarıyla finanse etmeye seçilir.

Eğer yurtdışında lisans eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik eğitim masraflarının bir bölümünü bazı ülkelerden gelmiş öğrencilere burs olarak verirler. Bu yardımların da bazı koşulları ve başvuru zamanları bulunmaktadır. Üniversiteler konusunda destek alacağınız kişi veya kurumlar bu burslar ile ilgili bilgi sahibidirler.

Yurtdışında master isteyenler için de Tübitak gibi kurumların burs fırsatları söz konusudur. Bu olanaklardan faydalanabilmek için mezun olma notunuzun belli bir düzeyde olması gerekir.

Ama yurtdışı dil kursları için neredeyse hiç bir maddi destek programı bulunmaz denebilir. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu sayesinde her yıl binlerce Suudi Arabistanlı genç yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı kurslar için hemen hemen istediği ülkeye gidebilir ve okul, ihtiyaç, ulaşım gibi giderleri de Kral Abdullah Fonu’ndan sağlanır.

Eğer yurtdışı eğitim için maddi destek sağlayamıyorsanız bir ihtimal daha az giderle katılabileceğiniz değişim ya da gönüllülük programlarına göz atabilirsiniz. Bu programlar aracılığı ile yeni bir kültürü öğrenip bununla birlikte yabancı dil pratiği yapabilirisiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *