Yurtdışında Eğitim Görmek İçin Maddi Yardım İmkanı Olası Mı?

Yurtdışı Eğitim BurslarıYurtdışı eğitim bursları tarafımıza sıkça sorulan ve konu ile alakalı bilgi alınmak istenen konuların başında gelir. Ama ne yazık ki çok az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin tamamını ya da bir bölümünü yurtdışı eğitim burslarıyla finanse etmeye seçilir.

Eğer başka bir ülkede lisans eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik okul ücretlerinin bir bölümünü bazı ülkelerden gelmiş öğrencilere burs olarak verirler. Bu yardımların da belli şartları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler konusunda destek alacağınız kişi veya kurumlar bu burslar ile ilgili bilgi sahibidirler.

Yurtdışı master düşünenler için de Tübitak gibi müesseselerin burs olanakları söz konusudur. Bu olanaklardan faydalanabilmek için diploma notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir.

Ancak yurtdışı dil kursları için hemen hemen hiç bir maddi destek programı bulunmaz diyebiliriz. Mesela Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her sene pek çok Suudi Arabistanlı öğrenci yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı kurslar için hemen hemen istediği ülkeye gidebilir ve okul, ihtiyaç, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışında eğitim için burs bulamıyorsanız bir ihtimal daha az giderle katılabileceğiniz değişim ya da gönüllü programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar ile yeni bir kültürü tanıyıp aynı zamanda da dil pratiği yapabilirisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *