Yurtdışı Eğitim İçin Burs İmkanı Muhtemel Mi?

Yurtdışı Eğitim BurslarıYurtdışında eğitim bursları tarafımıza sıkça sorulan ve konu ile alakalı bilgi alınmak istenen konuların başında gelir. Ama ne yazık ki çok az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin tamamını ya da bir bölümünü yurtdışı eğitim maddi destekleriyle finanse etmeye seçilir.

Eğer başka bir ülkede üniversite eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik eğitim masraflarının bir bölümünü bazı ülkelerden gelmiş öğrencilere burs olarak verirler. Bu yardımların da belli şartları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler hakkında yardım isteyeceğiniz kişi ya da firmalar bu burslar ile ilgili bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında master isteyenler için de Tübitak gibi kurumların maddi yardım programları mevcuttur. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için diploma puanınızın belli bir düzeyde olması gerekir.

Ama yurtdışı dil okulları için neredeyse hiç maddi yardım programı yoktur diyebiliriz. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her yıl binlerce Suudi Arabistanlı genç yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı üniversiteler için hemen hemen istediği yere gidebilir ve kurs, yaşam giderleri, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışı eğitim için maddi destek sağlayamıyorsanız bir ihtimal daha az giderle katılabileceğiniz değişim veya gönüllü programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar sayesinde yeni bir kültürü tanıyıp aynı zamanda da yabancı dil pratiği yapabilirisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *