Yurtdışı Yabancı Dil Eğitiminde En Çok İlgiyi Hangi Ülkeler Alıyor?

Yurtdışı Dil EğitimiEskiden yurtdışı eğitim denilince aklımıza İsviçre, Amerika, İngiltere gibi ülkeler gelirdi. Artık talepler farklılık gösteriyor.

 

Öğrenciler, üniversite test stresini çekmemek başta gelmek üzere, yüksek lisansta farklı bir eğitim görmek, yeni kültürler tanımak, dilini ilerletmek gibi pek çok sebeple yurtdışı eğitim seçeneklerini tercih etmeye başladı. Artık büyük bir köy yeri haline gelen dünyada, ülkelerin başka ülkelerden gençleri çekmek için oldukça çok fırsat sağlaması da bu hususta önemli faktör.

 

Alınacak eğitimin türüyle doğru orantılı olmakla birlikte kısaca ne çabuk soruşturma ve hazırlıkları başlatırsa, o kadar olumlu denebilir. Akdenizli olmanın da verdiği rahatlıkla Türk gençleri çoğunlukla kararları son anlarda veriyorlar. Öğrenimin her evresinde, gidilecek okulun cinsine ve bulunduğu ülkeye göre birbirinden farklı hazırlıklar, katılım sağlanması gereken farklı sınavlar var. Bu nedenle de size tavsiyemiz yurtdışında bir kursa başlangıç tarihinden en geç 1 sene önce hazırlıklara başlamak sağlıklı bir süreç için kaçınılmaz diyebiliriz.

 

İngilizce etkin olarak kullanılan ülkeler her zaman öğrencilerimizin gözdesi. ABD sunduğu neredeyse sınırsız öğretim seçeneği ve İngiltere yakınlığı ile Türkiyeli öğrencilerin en çok eğitim gördüğü ülkelerin başında geliyor. Ayrıca, ücretleri, giriş şartları nedeniyle Fransa, Bulgaristan, Avusturya, Rusya, Ukrayna, Almanya gibi yakın ülkelerde de büyük ölçüde eğitim alan öğrencimiz var. Son yıllarda, ülkelerin çoğalan ekonomik kuvvet, eğitim koşulları ve ülkemizle olan münasebetleri ile birlikte Malezya, Çin, Singapur, Güney Kore ve Japonya gibi ülkeleri de Türkiyeli öğrenciler özellikle dil ve yüksek öğretim için seçiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *