Yurtdışında Hem Eğitim Almak Hem De Çalışmak

Yurtdışı EğitimEğitim alırken çalışmak olanaksız bir şey değil ve ayrıca bunu yaparken pek çok fırsata da sahip olursunuz. En büyük şans ise tabi ki para kazanmaktır. Lakin bunun dışında kazanacağınız iş deneyimini de göz önüne almak lazım. Bunun dışında bu çalışma tecrübesini başka bir kültürden ve ülkeden elde edeceğinizden bunun iletişim becerilerinize oldukça fazla katkısı olacaktır. Ayrıca okurken çalışmak ‘multitasking’ denilen aynı anda birbirinden farklı vazifeleri yerine getirebilme yeteneğinizii de epey geliştirecektir. Günümüzdeki rekabetçi ve zorlu iş hayatında, bazen bu maharetlere ehil olduğunuzu göstermek yalnızca çalışmak ile olmuyor. Lakin imkansız da değil, ama yarı zamanlı olarak çalışmak kişinin çalışma hayatında profesyonel bir tecrübe edindiğine dair somut ve önemli bir kanıttır.

 

Amerika’da olduğu gibi sadece okulda çalışarak iş tecrübesi elde etseniz bile bunun ileride size oldukça fazla katkısı olacaktır. Yerleşke içinde çalışmak bazen gençlerin tercih ettikleri bölümlerde çalışmaları bakımından bazı şanslar sunabilir. Bunların dışında kimi zaman size ders çalışmanız için ortam ve fırsat sunabilir. Misal Kampüs kütüphanesinde çalışmak gibi.

 

Tabii ki hem okumak hem de çalışma hakkı sahibi olmak bir şanstır ancak kendine göre bazı olumsuz ve olumlu yönleri de olacaktır. Ancak tabii ki de önceliği eğitiminize vermeniz gerekir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *