Yurtdışında Eğitim Sürecinizi En İyi Nasıl Değerlendirirsiniz

Yurtdışı EğitimBasit birkaç ipucu verelim. Biliyorsunuz ki çoğunlukla farklı bir ülkeyi sırf turistik amaçlarla bulunmak için çok fazla para ödeyip gezi yapan kişiler var. Bu şartlarda siz ikisini birlikte yapıyorsunuz diyebiliriz. Aklınızda bulundurun bu şans tekrar ele geçmez.

Milletlerarası kurumlardan bölgesel ufak firmalara kadar birçok işletme öğrencilere son eğitim yıllarında veya mezun olduktan sonra staj fırsatı sunar. Bu kuruluşlar içinde  British Petrol Microsoft gibi milletlerarası kuruluşlar da bulunabilir. Genellikle üniversitelerin kariyer merkezlerinin web sayfalarında veya yayınlamakta oldukları basılı belgelerde bu olanaklar duyurulur. İletişim, pazarlama, insan kaynakları veya IT gibi birçok değişik dal da staj programlarına rastlamak muhtemel. Bu sebeple staj müracaatında bulunmadan önce kesinlikle müracaatta bulunduğunuz pozisyonun gerekli olduğu kalifikasyonlara sahip olduğunuzdan emin olun ve unutmayın ki seçim aşaması hiç kolay olmayacaktır.

İşletmelerin sumakta olduğu staj imkanları için müracaat belgeleri internet sitelerinde online olarak yayınlanır. Bu evraklardaki bilgilerin tamamını eksik olmadan yazmanız gerektiği gibi iki referans bilgisi de veriyor olmanız gerekecektir. En son çalıştığınız işvereniniz veya öğretmenlerinizden birinin iletişim bilgilerini verebilirsiniz. Elbette önce kendilerinin rızasını almak kaydıyla. Bazı şirketler sahip olduğunuz bilgiyi ölçmek üzere web üzerinden testler de yapmanızı isteyebilir veya bu süreç, başvuru formunuzu inceleyip sizi görüşmeye davet etmelerinden sonra da olabilir. Genellikler yaz stajları için en son müracaatlar 12. Ayda kabul edilir. Müracaat süreci ve test süreçleri uzun ve yorucu olabilir ancak ilerleyen dönemdeki kariyeriniz için olacak katkısı da bir o kadar önemlidir. Birçok durumda öğrenciler staj programına dahil oldukları şirket tarafından iş teklifi alıp kariyerlerine o firmada devam ederler. Bu olmasa bile okulunuzu bitirdikten sonra yaptığınız staj deneyiminin iş bulma bakımından size sağlayacağı katkı büyüktür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *