Yurtdışı Eğitim Sürecinizi En İyi Nasıl Değerlendirirsiniz

Yurtdışı EğitimBasit birkaç ipucu verelim. Biliyorsunuz ki günlük hayatta değişik bir ülkeyi sadece turistik gayeyle bulunmak için servet ödeyip seyahat eden bireyler bulunuyor. Bu durumda siz ikisini bir arada yapıyorsunuz diyebiliriz. Unutmayın bu fırsat tekrar ele geçmez.

Uluslar arası kurumlardan bölgesel ufak firmalara kadar birçok işletme öğrencilere son eğitim yıllarında veya eğitimleri bittikten sonra staj olanağı sunar. Bu kurumlar içinde  British Petrol Microsoft gibi milletlerarası kuruluşlar da olabilir. Genellikle üniversitelerin kariyer merkezlerinin web sitelerinde ya da yayınlamakta oldukları basılı materyallerde bu olanaklar duyurulur. İletişim, pazarlama, insan kaynakları veya IT gibi çok fazla farklı alan da staj programıyla karşılaşmak mümkün. Bu sebeple staj müracaatında bulunmadan önce mutlaka müracaat ettiğiniz konumun gerekli olduğu niteliklere sahip olup olmadığınızdan emin olun ve unutmayın ki tercih süreci hiç kolay olmayacaktır.

Firmaların sunduğu staj imkanları için başvuru formları internet sitelerinde online olarak yayınlanır. Bu evraklardaki tüm bilgileri eksik olmadan doldurmanız gerektiği gibi 2 tavsiye bilgisi de veriyor olmanız gerekecektir. En son çalıştığınız yöneticiniz ya da bir öğretmeninizin iletişim bilgilerini yazabilirsiniz. Tabii önce kendilerinin rızasını almak şartıyla. Bazı firmalar sahip olduğunuz bilgiyi ölçmek üzere internet üzerinden testler de yapmanızı isteyebilir ya da bu süreç, müracaat formunuzu inceleyip görüşmeye davet edilmenizden sonra da olabilir. Genelde yaz stajları için en son başvurular Aralık ayında kabul edilir. Müracaat süreci ve test süreçleri yorucu ve uzun olabilir ama ilerleyen dönemdeki kariyeriniz için olacak katkısı da bir o kadar önemlidir. Çoğu durumda öğrenciler staj yaptıkları kurum tarafından iş teklifi alır ve kariyerlerine o şirkette devam ederler. Bu durum gerçekleşmese bile okulunuzu bitirdikten sonra bu staj tecrübesinin iş sahibi olma bakımından size katkısı büyüktür.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *