İngiltere Para Birimi

İngiltere ‘nin ve Birleşik Krallığın para birimi Pound, nam-ı diğer Sterlin (Sterling), Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro ‘ya geçmesinden sonra, dünyada yürürlükte olan en eski para birimi ünvanına sahip olmuştur.

Pound aynı zamanda, Amerikan Doları ve Euro’dan sonra dünyada en çok rezerv edilen 3. para birimidir. 1 Pound, 100 pence (penny) den oluşmaktadır.

İngiltere ‘nin para birimi Sterlin hakkındaki en ilginç nokta, Birleşik Krallığa bağlı bütün bölgelerin, kendi bankaları aracılıyla para basabilmesidir.

İngiltere ’nin merkez bankası konumundaki “Bank of England” gözetiminde, pek çok banka Sterlin basmaktadır.

İngiltere ve Galler bölgelerinin resmi banknot sağlayıcısı, “Bank of England”dır. İskoçya, Kuzey İrlanda, Channel Islands ve Isle of Man bölgelerinin resmi banknot sağlayıcı bankaları bulunmamaktadır. Bu bölgelerde bulunan her banka kendi banknotlarını basmaktadır. Ancak bu banknotlar genellikle senet işlevi görmektedir. İngiltere ‘deki dükkanlarda, bazen, bu bölgelerde basılan banknotlar kabul edilmeyebilir. Yasal olarak İngiltere ‘deki esnafın, bu banknotları kabul etmeme hakkı bulunmaktadır.

 

İngiltere ‘de basılan banknotlardan örnekler:

 

"Bank of England" Banknotları:

5 £:

10 £:

20 £:

20 £:

50 £:

 

 

"Bank of Scotland" Banknotları:

5 £:

10 £:

20 £:

50 £:

100 £:

"Royal Bank of Scotland" Banknotları:

1 £:

5 £:

10 £:

20 £:

50 £:

100 £:

"Cyldesdale Bank" Banknotları:

5 £:

10 £:

20 £:

20 £:

50 £:

100 £:

"Bank of Ireland" Banknotları:

1 £:

5 £:

10 £:

20 £:

Bir cevap yazın