İngiltere Üniversiteleri

İngiltere ‘de üniversite eğitimi 4 değil 3 yıl sürmektedir. Ancak Türkiye’den alınan lise diploması “genellikle” İngiltere ‘de üniversiteye girmek için yeterli değildir.  Bazı durumlarda, yabancı dille eğitim veren bazı kolejleri iyi bir dereceyle bitiren öğrenciler, referanslarının da sağlam olması halinde, İngiltere ‘de üniversiteye girebilmektedirler. Ancak bu çok istisnai bir durumdur.
Türkiye’den bir öğrencinin İngiltere ‘de üniversiteye girebilmesi için öncelikle iyi derecede bir İngilizce’ye sahip olması ardından da Foundation (üniversiteye hazırlık) kurslarına gitmesi gerekmektedir.

Foundation kurslarına başlayabilmek için en az IELTS 4.0 derecesinde bir İngilizceye sahip  olmak gerekmektedir. Bu ortanın üzerinde bir İngilizce anlamına gelmektedir. Bu derecenin gerekmesinin sebebi, size İngiltere ‘de Foundation kurslarında İngilizce bilgisi değil, teknik bilgi verilecek olmasıdır.

Süresine ve yoğunluğuna göre çeşitli Foundation kursları mevcuttur. Bunlar genel olarak 9 aylık ve 12 aylık kurslardır. Kursun başlangıcında, İngiltere üniversitelerinde okumak istediğiniz alana göre size bir ders programı belirlenir ve sadece kendi alanınızla ilgili teknik ve sosyal dersleri alırsınız.

Bir çok Foundation kursu, bağlantılı oldukları üniversitelere yerleştirme de yapabilmektedir.

İngiltere Foundation kursları için tıklayınız

Bir cevap yazın